SPRAWDŹ JAK SYSTEM FUNKCJONUJE U CIEBIE:

Nieruchomości jednorodzinne

Nieruchomości wielorodzinne

Nieruchomości niezamieszkałe


Zasady segregacji odpadów komunalnych 



SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY – Zużyte lub zepsute sprzęty gospodarstwa domowego: pralki, lodówki, kuchenki gazowe, kuchenki elektryczne i mikrofalowe, żelazka, komputery, laptopy, telefony, telewizory, radia, odtwarzacze muzyczne, drobne narzędzia elektryczne np.: wiertarki itp., należy samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK  #ToDoPSZOK).

ODPADY WIELKOGABARYTOWE – Odpady wielkogabarytowe, czyli odpady o dużych rozmiarach takie jak: meble, krzesła, stoły, dywany, materace, pierzyny, kołdry, stojaki na pranie, rowery, wózki dziecięce, a także zabawki dużych rozmiarów, odbierane są zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów.

Należy je wystawić w dni określone w harmonogramie:

- w zabudowie wielorodzinnej: przy wiatach śmietnikowych

- w zabudowie jednorodzinnej: przed posesją.

Uwaga! Do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się odpadów z rozbiórek i remontów (np. drzwi, okien, paneli podłogowych), części samochodowych (np. zderzak, deska rozdzielcza, fotele samochodowe itp.) oraz innych odpadów komunalnych.

Odpady wielkogabarytowe możesz również samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK  #ToDoPSZOK) w dowolnym terminie.

PAMIĘTAJ!!!

Opakowania przed wyrzuceniem należy oczyścić z resztek zawartości (nie ma potrzeby mycia). W przypadku stwierdzenia, że odpady są źle posegregowane, pracownicy odbierający odpady przykleją do worka naklejkę „zła segregacja” i odbiorą je w terminie odbioru odpadów zmieszanych, informując o tym Związek. Odpadów zielonych nie wystawiamy w workach przeznaczonych na segregację szkła, tworzyw sztucznych oraz papieru. W pojemnikach na odpady zmieszane zakazuje się gromadzenia odpadów remontowo – budowlanych oraz odpadów zielonych.

Bioodpady? W(y)rzuć na luz!

Co wrzucać do brązowego pojemnika, a czego nie? W worku czy luzem? Segregacja bioodpadów stała się naszą codziennością wraz z początkiem 2020 roku. I chociaż oddzielamy je od innych odpadów od ponad trzech miesięcy, to pytań jak robić to prawidłowo, nie ubywa.

Z segregacją odpadów idzie nam różnie. Najbardziej lubimy segregować szkło, bo wystarczy zapamiętać tylko trzy rodzaje opakowań (butelki, słoiki i opakowania np. po kosmetykach), które możemy wyrzucić do zielonego pojemnika. I chociaż nierzadko trafiają tam słoiki z zawartością, a jeszcze częściej z metalowymi lub plastikowymi zakrętkami, to źle nie jest. Znacznie gorzej jest z papierem, bo w niebieskim pojemniku ląduje zamoczona lub zabrudzona makulaturakartony obklejone taśmą czy nagminnie – foliowe worki. W żółtym pojemniku najczęściej spotkać można opakowania z zawartością. Ale i tak najwięcej kłopotów przysparzają nam bioodpady.

Co wrzucać do brązowego pojemnika?

Wbrew pozorom nie jest to pytanie bezzasadne, bo z bioodpadami mamy nie lada problem.Do brązowego pojemnika powinniśmy wyrzucać tylkokuchenne odpadki warzywne i owocowe, przeterminowaną żywność pochodzenia roślinnego (w tym np. kasze, dżemy, przetwory, chleb), obierki, skoszoną trawę, liście i kwiaty, drobne gałązki drzew i krzewów, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drewno, a także skorupki jaj oraz fusy po kawie i herbacie.

Nie wyrzucamy tam natomiast żadnego jedzenia i resztek pochodzenia zwierzęcego: mięsa, kości, ości, wędlin, konserw mięsnych i rybnych, nabiału (serów, jogurtów, śmietany, mleka), jajek oraz olejów jadalnych i innych tłuszczów (masła, margaryny, smalcu). Również nie powinny tam trafić: odchody zwierząt i zawartość kuwet, ziemia i kamienie, popiół czy wszystkie produkty z oznaczeniem bio (reklamówki, pieluchy).

W czym wyrzucać bioodpady?

I dochodzimy do sedna sprawy. Największym problemem przy segregacji bioodpadów jest nagminne używanie foliowych worków, w których te odpady mieszkańcy gromadzą. Dlatego jak mantrę będziemy powtarzać, że do brązowego pojemnika należy wrzucać tylko odpadki ulegające biodegradacji. Więc mówiąc trochę żartem, a trochę serio – zwróćmy uwagę na to, że z foliowych worków kompostu zrobić się nie da. Dlatego po prostu bioodpady wyrzucajmy luzem.

Niestety widok reklamówek, worów i cienkich zrywek w brązowym pojemniku to norma, a nie wyjątek. Nie dajmy się też nabrać na rzekomo ekologiczne torby biodegradowalne. Dlaczego? Bo biodegradowalne opakowania to nic innego, jak plastik, który do tego, aby się rozłożył potrzebuje specjalnie stworzonych warunków w kompostowni przemysłowej.

Tłumaczy to dr inż. Ewelina Basiak w książce „Nie śmieci”, która od lat naukowo zajmuje się opakowaniami przyjaznymi dla środowiska.- Tak naprawdę, większość opakowań, które w sklepach sieciowych przedstawiane są jako biodegradowalne, również nie rozkładają się pod wpływem zwykłych warunków atmosferycznych, czyli gdzieś w drodze do sortowni, czy na wysypisku. Do ich rozkładu potrzebne są specjalne warunki środowiskowe, to jest odpowiednia zawartość tlenu, dwutlenku węgla, wody i mikroorganizmy glebowe, bo to zawarte w ziemi bakterie z rodzaju Nitrosomonas, Nitrobacter uczestniczą w procesach rozkładu.

Wtóruje jej Julia Wizowskablogerka i autorka wspomnianej książki „Nie śmieci”: - Przedrostek bio w nazwie tworzywa oznacza tyle, że do rozkładu materiału niezbędny jest udział żywych organizmów, a nie, że możemy biodegradowalną reklamówkę zakopać w ogródku i obserwować, jak znika.

Na terenie gmin Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” bioodpadów nie wyrzucamy też ani w workach kompostowalnych, ani innych, np. oksydegradowalnych.

Pamiętajmy o tym, bo jeśli bioodpady będą dobrze posegregowane, to trafią do kompostowni, a tam mają szansę stać się cennym nawozem wykorzystywanym w rolnictwie i ogrodnictwieDlaczego prawidłowa segregacja odpadów bio jest taka ważna? Bo z szacunków wynika, że stanowią one ponad 30% wszystkich odpadów komunalnych. Miejmy też na uwadze to, że nasza niewłaściwa segregacja będzie skutkować nałożeniem wyższej opłaty: na nasze gospodarstwo domowe jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym lub na cały blok, gdy jesteśmy mieszkańcami zabudowy wielorodzinnej.

Więc segregujmy bioodpady uważnie i nie wyrzucajmy ich w plastikowych reklamówkach i workach.

Niewłaściwa segregacja spowoduje naliczenie wyższej opłaty za odbiór odpadów!